2023-06-30

Szanowni Mieszkańcy Bogatyni – odbiorcy ciepła systemowego,

Informujemy, że od 1 lipca 2023 roku będą obowiązywać nowe ceny ciepła dostarczanego do mieszkańców Bogatyni przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Ceny ciepła dla odbiorców kształtowane są przede wszystkim w oparciu o ceny jego wytwarzania i przesyłu, które ustalane są na podstawie rozporządzeń ogłaszanych cyklicznie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Z przygotowanych przez PEC Bogatynia szacunków wynika, że stawka rozliczeniowa dla odbiorców wrażliwych, w tym Mieszkańców Bogatyni, wzrośnie maksymalnie o 9% w porównaniu do obowiązujących dotychczasowych cen, dzięki zastosowaniu ustawowego systemu wsparcia odbiorców. Pragniemy podkreślić, że nowa taryfa została dokładnie przeanalizowana przez Urząd Regulacji Energetyki w ramach procesu sprawdzenia zasadności wprowadzenia nowych cen i stawek. Ceny ciepła produkowanego w Elektrowni Turów wciąż pozostają jednymi z najniższych w kraju.

Podwyżki cen są wynikiem szeregu czynników, które wpływają na koszty produkcji i dostarczania energii cieplnej. W pierwszej kolejności, należy wskazać znaczny wzrost ceny wprowadzonych przez Unię Europejską  uprawnień do emisji CO2 oraz wzrost cen materiałów produkcyjnych. Ponadto, bieżące wydatki na spełnienie rosnących norm środowiskowych również wpływają na koszty produkcji ciepła. Elektrownia Turów musi regularnie inwestować w utrzymanie urządzeń i infrastruktury, które są niezbędne dla bezpieczeństwa cieplnego i energetycznego mieszkańców regionu.

Pragniemy podkreślić, że zarówno Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jak i Elektrownia Turów zrobiły wszystko, co było możliwe, aby jak najpóźniej zmienić taryfę dla ciepła i utrzymać ceny na jak najniższym poziomie. Ceny ciepła w Bogatyni wciąż są jednymi z najniższych w kraju.

Jesteśmy wdzięczni za Państwa wyrozumiałość. Nasze zaangażowanie w dostarczanie niezawodnej i przystępnej cenowo energii cieplnej pozostaje niezmienne. Będziemy kontynuować nasze wysiłki w celu minimalizacji wpływu podwyżek cen na Państwa domowe budżety.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Bogatyni