Ciepło systemowe produkuje się w elektrociepłowniach lub ciepłowniach oddalonych od centrów miast. Stamtąd, za pomocą sieci ciepłowniczych (systemu rurociągów) dociera do budynków pod postacią bardzo ciepłej wody. Budynek przyłączony do systemu ciepłowniczego wyposażony jest w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania wypełnioną wodą, która następnie trafia do kaloryferów w całym budynku. W jaki sposób woda w instalacji budynku staje się ciepła? Dzięki urządzeniu nazywanym wymiennikiem ciepła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w instalacji budynku, cieplejszą wodą pochodzącą z systemu ciepłowniczego. Po oddaniu ciepła w wymienniku, schłodzona woda wraca rurociągami do elektrociepłowni, gdzie zostaje ponownie ogrzana i cały proces powtarza się. 

Każdy system ciepłowniczy posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym powstaje ciepło. Źródło czyli Elektrownia Turów znajduje się daleko od centrum miasta. Dzięki temu, unika się niskiej emisji a powietrze, którym oddychamy jest zdecydowanie czystsze. Wytwarzanie ciepła odbywa się w drodze spalania węgla brunatnego wydobywanego
z Kopalni KWB Turów. Produkcja ciepła odbywa się w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej. W ten sposób zmniejsza się zużycie paliwa
i emisję dwutlenku węgla.

Ciepło ze źródła, w formie ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze, przekazywane jest do sieci ciepłowniczych. Sieć ciepłownicza doprowadzająca czynnik grzewczy do Bogatyni, wykonana jest w postaci napowietrznej dwuprzewodowej o średnicy DN500/400 na odcinku pomiędzy Elektrownią Turów a Bogatynią. W samej Bogatyni sieć ciepłownicza  jest wykonana w technologii preizolowanej, znajduję się pod ziemią i oplata miasto, umożliwiając ogrzewanie budynków. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego – kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku. Czyli po prostu podgrzanie zimnej wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, ponieważ korzystają tylko z kranów i kaloryferów. Węzły cieplne często wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie trzeba martwić się o komfort cieplny w mieszkaniu, niezależnie od pory roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł zapewnia dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.

Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo-rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła w budynku.

  • Nie zasłaniaj kaloryfera

Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

  • Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku, drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło, przez co marnuje się energia potrzebna na ich ogrzanie.

  • Nie susz odzieży na grzejnikach

Suszenie ubrań na kaloryferze zakłóca obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększa wskazania podzielnika nawet o 10%. Należy suszyć rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

  • Zadbaj o szczelne okna

Ciepło marnujesz także, gdy ucieka przez szczeliny okien w Twoim mieszkaniu. Jeśli masz stare i nieszczelne okna, rozważ ich wymianę. Potraktuj to raczej jak inwestycję niż wydatek. Ponadto pamiętaj, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Promienie słońca w naturalny sposób ogrzeją Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy, lepiej zasłonić okna. W ten sposób, częściowo je zaizolujesz i zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.

  • Obniżaj temperaturę gdy, jej nie potrzebujesz

Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18 stopni, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni.

  • Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Ekrany zagrzejnikowe pomogą Ci wykorzystywać ciepło w pełniejszym stopniu. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.

  • Korzystaj ze sprawnych grzejników

Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Z kolei jeśli planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Zbyt mały kaloryfer może nie ogrzać całej przestrzeni, za duży z kolei może przyczynić się do marnowania ciepła.

  • Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższy poziom, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.

  • Wietrz krótko, ale intensywnie

Dbaj o to, by ciepło nie uciekało z mieszkania, ale jednocześnie pamiętaj o systematycznym wietrzeniu. To niezbędne, żeby zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów. Zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręć kaloryfery. Po 10 – 15 minutach, zamknij okna, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Po wszystkim, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej. Samo wietrzenie mieszkania wpłynie dobrze także na Twoje samopoczucie.

  • Oszczędzaj ciepłą wodę

Sposobów na mądre korzystanie z ciepłej wody jest wiele. Możesz np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób unikniesz zbędnego ustawiania temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.

Jak w prosty sposób sprawdzić czy moc zamówiona jest odpowiednia ?

Wystarczy sprawdzić temperatury strony wysokiej (czyli na zasilaniu z sieci i powrocie do sieci). Najlepiej tą czynność wykonać podczas gdy jest intensywny odbiór ciepłej wody użytkowej (jeden z domowników bierze kąpiel pod prysznicem lub nalewa wodę do wanny).

Należy wówczas zanotować z licznika takie parametry jak:

– przepływ chwilowy Q,

– temperatura zasilania tz,

– temperatura powrotu tp.

Wyżej wymienione wartości należy zestawić z tabelą regulacyjną, którą wszyscy nasi odbiorcy otrzymają wraz z programem sieci.

Rozważymy kilka wariantów:

1) Wariant I (dla okresu letniego) wg tabeli regulacyjnej: zasilanie 68°C (±5°C); powrót 51°C (±5°C):

– Przepływ zgodny z umową (dostosowany do mocy zamówionej)

– temp.  zasilania strona wysoka – 68°C (±5°C)

– temp.  powrotu strona wysoka – 45°C (±5°C)

(Uwaga: optymalna różnica temperatur w sezonie letnim na zasilaniu i powrocie powinna mieścić się w granicach 20÷30°C)

Diagnoza:

  1.  temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie zadowalającym – wielkość mocy prawidłowo dobrana
  2.  temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie niższym niż oczekiwana:

– możliwe, że ciśnienie wody zimnej (dostarczanej z sieci wodociągowej) do węzła jest zbyt wysokie i wymiennik nie ma odpowiedniej ilości czasu na jej podgrzanie. Należy wówczas ograniczyć przepływ poprzez zastosowanie reduktora ciśnienia zimnej wody użytkowej / przykręcenie „kurków” / zastosować w punktach poboru perlator. Perlator to nakładka w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu kranu, lub słuchawki prysznicowej z funkcją napowietrzania. Dzięki tym urządzeniom wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze!

2) Wariant II (dla okresu letniego) wg tabeli regulacyjnej: zasilanie 68°C (±5°C); powrót 51°C (±5°C):

– Przepływ zgodny z umową (dostosowany do mocy zamówionej)

– temp.  zasilania strona wysoka – 68°C (±5°C)

– temp.  powrotu strona wysoka – 60°C (±5°C)

(Uwaga: optymalna różnica temperatur w sezonie letnim na zasilaniu i powrocie powinna mieścić się w granicach 20÷30°C)

Diagnoza:

  1. temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie zadowalającym, niewielka różnica między temp. zasilania a powrotem (mniejsza niż 20°C) – wielkość mocy przewymiarowana, należy zwrócić się do PEC S.A z wnioskiem o zmniejszenie mocy zamówionej
  2. temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie niższym niż oczekiwana- możliwe warianty:

– niesprawna zawór regulacyjny, który odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej – należy wezwać serwis.

– wymiennik ciepła jest zanieczyszczony i nie jest wstanie przekazać energii cieplnej jaka jest dostarczana do waszego węzła – należy zlecić czyszczenie chemiczne wymienników ciepła.

3) Wariant III (dla okresu letniego wg tabeli regulacyjnej: zasilanie 68°C (±5°C); powrót 51°C (±5°C):

– Przepływ zgodny z umową (dostosowany do mocy zamówionej)

– temp.  zasilania strona wysoka – 68°C (±5°C)

– temp.  powrotu strona wysoka – 30°C (±5°C)

(Uwaga: optymalna różnica temperatur w sezonie letnim na zasilaniu i powrocie powinna mieścić się w granicach 20÷30°C)

Diagnoza:

  1. temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie zadowalającym – wielkość mocy prawidłowo dobrana, niemniej jednak w przypadku węzłów starszej generacji, które nie są wyposażone w regulator z priorytetem na ciepłą wodę użytkową w okresie grzewczym mogą pojawić się problemy z niewystarczającą temperaturą ciepłej wody użytkowej, zaleca się przeprowadzić modernizację węzła.
  2. temperatura ciepłej wody użytkowej na poziomie niższym niż oczekiwana- możliwe warianty:

– wymiennik do przygotowania ciepłej wody użytkowej ma za małą moc, należy wymienić na mocniejszy (min. 50 kW / na jedno gospodarstwo domowe) – nie wymaga zwiększenia mocy znamionowej, nie zwiększy się opłata stała

– wielkość mocy niedoszacowana, należy zwrócić się do PEC S.A z wnioskiem o specjalistyczną diagnozę i w ostateczności o zwiększenie mocy zamówionej.

Niemniej jednak w celu oszczędzania wody zimnej jak i ciepłej czyli obniżenie rachunków, warto wyposażyć punkty poboru wody we wcześniej wspomniane perlatory (napowietrzacze).

Należy również zwrócić uwagę na prawidłowość działania węzłów. Kontrolę taką we własnym zakresie zalecamy wykonać w okresie letnim (w sezonie grzewczym zalecamy zlecić służbom PEC), których pracę krótko omówimy tak by każdy mógł sprawdzić sam jego działanie.

W okresie kiedy centralne ogrzewanie jest wyłączone i nikt z domowników nie korzysta z ciepłej wody użytkowej na wskazaniu licznika ciepła, przepływ nie powinien być wyższy niż 10% natężenia przepływu zawartego w umowie.

W przypadku gdy przepływ się nie zmienia i jest bliski 100% przepływu wg umowy oznacza to że przyczyną może być:

– niesprawny zawór lub/i element termostatyczny (ew. siłownik) ciepłej wody użytkowej.

– niesprawny zawór lub/i siłownik centralnego ogrzewania.

– niesprawne sterowanie węzłem cieplnym (uszkodzony sterownik pogodowy lub pokojowy),

– nieprawidłowe nastawy sterownika pokojowego lub pogodowego.

– węzeł cieplny jest starej generacji i należy go wymienić na nowy lub przeprowadzić modernizację.

Niesprawny węzeł cieplny bezpośrednio wpływa na wysokość opłat odbiorcy ponieważ może on generować wymierną stratę.

Przykład:

– moc zamówiona 10 kW (0,001MW)

– przepływ zgodny z umową 233 l/h (0,233 Mg/h)

– temp. zasilania 68°C

– temp. powrotu 67°C

Jak z powyższego wynika różnica temperatur jest zaledwie 1°C, podstawiając te dane do wzoru wynika że,

Odbiorca miesięcznie zużywa do 0,7GJ więcej niż potrzebuje, czyli rocznie jest to ok. 8 GJ

Niesprawny węzeł cieplny wpływa również pośrednio na wyższe rachunki za energię cieplną, ponieważ energia cieplna nie wykorzystana u naszego odbiorcy podwyższa temperaturę powrotu nośnika energii a tym samym generuje dodatkowe straty przesyłowe. Dlatego też w tym przypadku, służby PEC S.A. są zobowiązane do wezwania właściciela urządzenia do przywrócenia stanu technicznego węzła cieplnego niepowodującego zakłócenia pracy sieci.

Jeżeli po przeprowadzonej diagnostyce macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości zachęcam do skontaktowania się z Pogotowiem PEC S.A.

Jeżeli odbiorca posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, może sam we własnym zakresie wykonać naprawę węzła lub też zlecić służbom PEC S.A., co wg nas jest najbardziej korzystne ze względów formalnych i ekonomicznych.

Zlecając przeglądy i naprawy naszemu przedsiębiorstwu, macie Państwo gwarancję jakości wykonanych usług, gwarancję na wszystkie części podlegające gwarancji producenta, których nie musicie Państwo nigdzie odsyłać, ponieważ wszystkie formalności przeprowadzane są przez pracowników PEC S.A.

Oszczędność w każdym stopniu – poradniki dla Odbiorcy

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym "Jak oszczędzać ciepło ?"