2023-02-07

Nie zasłaniaj kaloryfera

Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku, drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło, przez co marnuje się energia potrzebna na ich ogrzanie.

Nie susz odzieży na grzejnikach

Suszenie ubrań na kaloryferze zakłóca obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększa wskazania podzielnika nawet o 10%. Należy suszyć rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

Zadbaj o szczelne okna

Ciepło marnujesz także, gdy ucieka przez szczeliny okien w Twoim mieszkaniu. Jeśli masz stare i nieszczelne okna, rozważ ich wymianę. Potraktuj to raczej jak inwestycję niż wydatek. Ponadto pamiętaj, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Promienie słońca w naturalny sposób ogrzeją Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy, lepiej zasłonić okna. W ten sposób, częściowo je zaizolujesz i zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.

Obniżaj temperaturę gdy, jej nie potrzebujesz

Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18 stopni, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Ekrany zagrzejnikowe pomogą Ci wykorzystywać ciepło w pełniejszym stopniu. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Z kolei jeśli planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Zbyt mały kaloryfer może nie ogrzać całej przestrzeni, za duży z kolei może przyczynić się do marnowania ciepła.

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższy poziom, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.

Wietrz krótko, ale intensywnie

Dbaj o to, by ciepło nie uciekało z mieszkania, ale jednocześnie pamiętaj o systematycznym wietrzeniu. To niezbędne, żeby zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów. Zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręć kaloryfery. Po 10 – 15 minutach, zamknij okna, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Po wszystkim, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej. Samo wietrzenie mieszkania wpłynie dobrze także na Twoje samopoczucie.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Sposobów na mądre korzystanie z ciepłej wody jest wiele. Możesz np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób unikniesz zbędnego ustawiania temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.